
Chemi-Con
Product No:
EKZE250ELL182MK30S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 1800UF 20% 25V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.7195
1.7195
10
1.35375
13.5375
50
1.17344
58.672
100
1.015455
101.5455
500
0.767258
383.629
1000
0.676989
676.989
2500
0.631854
1579.635
5000
0.609292
3046.46
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KZE |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 16 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1800 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 25 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.181" (30.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.974 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.29 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |