
Chemi-Con
Product No:
EKZE250ELL222MK35S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 25V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.919
1.919
10
1.5124
15.124
50
1.31081
65.5405
100
1.134395
113.4395
500
0.857109
428.5545
1000
0.756276
756.276
2500
0.70586
1764.65
5000
0.680646
3403.23
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KZE |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 15 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 2200 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 25 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.378" (35.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.55 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.4 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |