EKZE250ETD331MH15D
Chemi-Con
Product No:
EKZE250ETD331MH15D
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL
Ratings -
Impedance 56 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 330 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.650" (16.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 497.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 995 mA @ 100 kHz