EKZE250ETD471MJ16S
Chemi-Con
Product No:
EKZE250ETD471MJ16S
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL
Ratings -
Impedance 38 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 470 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. 4000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.689" (17.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 715 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.43 A @ 100 kHz