EKZE250ETD681MJ20S
Chemi-Con
Product No:
EKZE250ETD681MJ20S
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 680UF 20% 25V RADIAL
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series KZE
Package Tape & Box (TB)
Ratings -
Impedance 23 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 680 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Active
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. 4000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.846" (21.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.092 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.82 A @ 100 kHz