EKZE350EC3122MK30S
Chemi-Con
Product No:
EKZE350EC3122MK30S
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 1200UF 20% 35V RADIAL
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series KZE
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Impedance 16 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 1200 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Active
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 1.240" (31.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.974 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.29 A @ 100 kHz