EKZE350ELL122MK30S
Chemi-Con
Product No:
EKZE350ELL122MK30S
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 1200UF 20% 35V RADIAL
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 8329
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series KZE
Package Bulk
Ratings -
Impedance 16 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 1200 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Active
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 1.181" (30.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.974 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.29 A @ 100 kHz