EKZE350ELL122ML20S
Chemi-Con
Product No:
EKZE350ELL122ML20S
Description:
CAP ALUM 1200UF 20% 35V RADIAL
Ratings -
Impedance 18 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 1200 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 0.787" (20.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.884 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.14 A @ 100 kHz