EKZE350ELL221MH15D
Chemi-Con
Product No:
EKZE350ELL221MH15D
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 10367
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Ratings -
Impedance 56 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 220 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.591" (15.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 497.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 995 mA @ 100 kHz