
Chemi-Con
Product No:
EKZE350ELL221MH15D
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.76
0.76
10
0.5377
5.377
50
0.40641
20.3205
100
0.354065
35.4065
500
0.262257
131.1285
1000
0.222918
222.918
2500
0.209808
524.52
5000
0.196688
983.44
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KZE |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 56 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 220 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.138" (3.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 35 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.315" Dia (8.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.591" (15.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 497.5 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 995 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |