
Chemi-Con
Product No:
EKZE350ELL471MJ20S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.8835
0.8835
10
0.6707
6.707
50
0.55708
27.854
100
0.47975
47.975
500
0.371431
185.7155
1000
0.319846
319.846
2500
0.299212
748.03
5000
0.283727
1418.635
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KZE |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 23 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 470 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 35 V |
| Lifetime @ Temp. | 4000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.787" (20.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 910 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.82 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |