EKZE350ELL560MF11D
Chemi-Con
Product No:
EKZE350ELL560MF11D
Description:
CAP ALUM 56UF 20% 35V RADIAL
Ratings -
Impedance 130 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 56 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 162 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 405 mA @ 100 kHz