
Chemi-Con
Product No:
EKZE350ELL561MJ25S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 560UF 20% 35V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.969
0.969
10
0.7619
7.619
50
0.66082
33.041
100
0.571805
57.1805
500
0.432022
216.011
1000
0.381188
381.188
2500
0.355775
889.4375
5000
0.343064
1715.32
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KZE |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 22 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 560 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 35 V |
| Lifetime @ Temp. | 4000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.984" (25.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.075 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.15 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |