EKZE350ETD561MJ25S
Chemi-Con
Product No:
EKZE350ETD561MJ25S
Description:
CAP ALUM 560UF 20% 35V RADIAL
Series KZE
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Impedance 22 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 560 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 4000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 1.043" (26.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.075 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.15 A @ 100 kHz