
Chemi-Con
Product No:
EKZE500ELL101MHB5D
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.703
0.703
10
0.4959
4.959
50
0.37506
18.753
100
0.32661
32.661
500
0.241927
120.9635
1000
0.205637
205.637
2500
0.193544
483.86
5000
0.18145
907.25
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KZE |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 74 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 100 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.138" (3.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 50 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.315" Dia (8.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.512" (13.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 289.6 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 724 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |