EKZE500ELL102ML25S
Chemi-Con
Product No:
EKZE500ELL102ML25S
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 8564
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series KZE
Package Bulk
Ratings -
Impedance 21 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 1000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 0.984" (25.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.806 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.01 A @ 100 kHz