
Chemi-Con
Product No:
EKZE500ELL121MH15D
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 120UF 20% 50V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.6365
0.6365
10
0.46645
4.6645
50
0.37278
18.639
100
0.31958
31.958
500
0.253004
126.502
1000
0.213056
213.056
2500
0.199747
499.3675
5000
0.186428
932.14
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KZE |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 61 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 120 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.138" (3.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 50 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.315" Dia (8.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.591" (15.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 380 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 950 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |