
Chemi-Con
Product No:
EKZE500ELL331MJ25S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 50V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.9785
0.9785
10
0.7714
7.714
50
0.66861
33.4305
100
0.578645
57.8645
500
0.43719
218.595
1000
0.385757
385.757
2500
0.36004
900.1
5000
0.347187
1735.935
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KZE |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 28 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 330 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 50 V |
| Lifetime @ Temp. | 4000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.984" (25.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 935 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.87 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |