
Chemi-Con
Product No:
EKZE500ELL821ML20S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 820UF 20% 50V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.0425
2.0425
10
1.6549
16.549
50
1.44419
72.2095
100
1.26369
126.369
500
0.962825
481.4125
1000
0.842479
842.479
2500
0.812383
2030.9575
5000
0.782296
3911.48
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KZE |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 23 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 820 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 50 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.787" (20.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.638 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.73 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |