
Chemi-Con
Product No:
EKZE630ELL152MMP1S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 63V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.7145
3.7145
10
2.9982
29.982
50
2.57887
128.9435
100
2.338995
233.8995
500
1.739222
869.611
1000
1.619284
1619.284
2500
1.559311
3898.2775
5000
1.529329
7646.645
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KZE |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 18 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1500 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 63 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.398" (35.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.04 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.4 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |