
Chemi-Con
Product No:
EKZE630ELL181MK16S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 180UF 20% 63V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.254
1.254
10
0.99085
9.9085
50
0.85899
42.9495
100
0.74328
74.328
500
0.561621
280.8105
1000
0.495539
495.539
2500
0.462508
1156.27
5000
0.445987
2229.935
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KZE |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 72 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 180 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 63 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.630" (16.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 460 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.15 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |