
Chemi-Con
Product No:
EKZE630ELL821MM25S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 820UF 20% 63V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.9165
2.9165
10
2.35885
23.5885
50
2.05903
102.9515
100
1.801675
180.1675
500
1.372674
686.337
1000
1.201094
1201.094
2500
1.158202
2895.505
5000
1.1153
5576.5
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KZE |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 24 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 820 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 63 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.043" (26.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.68 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.8 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |