EKZE6R3ELL221MH07D
Chemi-Con
Product No:
EKZE6R3ELL221MH07D
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V RADIAL
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series KZE
Package Bulk
Ratings -
Impedance 150 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 220 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 6.3 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.276" (7.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 190 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 380 mA @ 100 kHz