EKZE6R3ELL331MF11D
Chemi-Con
Product No:
EKZE6R3ELL331MF11D
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V RADIAL
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 3254
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series KZE
Package Bulk
Ratings -
Impedance 130 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 330 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 6.3 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 202.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 405 mA @ 100 kHz