EKZE6R3ELL472MK30S
Chemi-Con
Product No:
EKZE6R3ELL472MK30S
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 6.3V RADIAL
Series KZE
Package Bulk
Ratings -
Impedance 16 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 4700 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Active
Voltage - Rated 6.3 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 1.181" (30.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.7965 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.29 A @ 100 kHz