
Chemi-Con
Product No:
EKZE6R3ELL682ML25S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 6800UF 20% 6.3V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.1945
2.1945
10
1.77745
17.7745
50
1.55154
77.577
100
1.357645
135.7645
500
1.034398
517.199
1000
0.905094
905.094
2500
0.872765
2181.9125
5000
0.840446
4202.23
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KZE |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 16 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 6800 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 6.3 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.984" (25.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.941 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.46 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |