EKZE6R3ETC122MH20D
Chemi-Con
Product No:
EKZE6R3ETC122MH20D
Description:
CAP ALUM 1200UF 20% 6.3V RADIAL
Series KZE
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Impedance 41 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 1200 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Active
Voltage - Rated 6.3 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.846" (21.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 750 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.25 A @ 100 kHz