
Chemi-Con
Product No:
EKZE800ELL561MK40S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 560UF 20% 80V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.242
2.242
10
1.81735
18.1735
50
1.58574
79.287
100
1.38757
138.757
500
1.05716
528.58
1000
0.925015
925.015
2500
0.891974
2229.935
5000
0.858942
4294.71
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KZE |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 32 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 560 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 80 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.634" (41.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 900 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.8 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |