EKZH100ETD102MJC5S
Chemi-Con
Product No:
EKZH100ETD102MJC5S
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series KZH
Package Tape & Box (TB)
Ratings -
Impedance 45 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 1000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 10 V
Lifetime @ Temp. 6000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.551" (14.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 744 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.24 A @ 100 kHz