EKZH160EC3102MH20D
Chemi-Con
Product No:
EKZH160EC3102MH20D
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series KZH
Package Bulk
Ratings -
Impedance 33 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 1000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Active
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.846" (21.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 846 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.41 A @ 100 kHz