EKZH160ELL221MF11S
Chemi-Con
Product No:
EKZH160ELL221MF11S
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL
Ratings -
Impedance 110 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 220 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing -
Product Status Active
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. -
Size / Dimension -
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 250 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 500 mA @ 100 kHz