EKZH160ELL272MK25S
Chemi-Con
Product No:
EKZH160ELL272MK25S
Description:
CAP ALUM 2700UF 20% 16V RADIAL
Ratings -
Impedance 15 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 2700 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. 6000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 1.043" (26.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.175 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.9 A @ 100 kHz