EKZH250ELL391MH15D
Chemi-Con
Product No:
EKZH250ELL391MH15D
Description:
CAP ALUM 390UF 20% 25V RADIAL
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series KZH
Package Bulk
Ratings -
Impedance 48 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 390 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. 6000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.650" (16.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 605 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.21 A @ 100 kHz