EKZH350ELL470ME11D
Chemi-Con
Product No:
EKZH350ELL470ME11D
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series KZH
Package Bulk
Ratings -
Impedance 240 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 47 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.079" (2.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Active
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 132 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 330 mA @ 100 kHz