EKZH350ELL561MJ20S
Chemi-Con
Product No:
EKZH350ELL561MJ20S
Description:
CAP ALUM 560UF 20% 35V RADIAL
Series KZH
Package Bulk
Ratings -
Impedance 20 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 560 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 6000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.846" (21.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 980 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.96 A @ 100 kHz