EKZH350ETD221MHB51
Chemi-Con
Product No:
EKZH350ETD221MHB51
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL
Series KZH
Package Tape & Box (TB)
Ratings -
Impedance 62 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 220 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. -
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 450 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 900 mA @ 100 kHz