EKZM100ELL222MJ25S
Chemi-Con
Product No:
EKZM100ELL222MJ25S
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series KZM
Package Bulk
Ratings -
Impedance 18 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 2200 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Active
Voltage - Rated 10 V
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 1.043" (26.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.6875 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.25 A @ 100 kHz