EKZM100ETD102MH15D
Chemi-Con
Product No:
EKZM100ETD102MH15D
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 2136
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Series KZM
Package Cut Tape (CT)
Ratings -
Impedance 45 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 1000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 10 V
Lifetime @ Temp. 8000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.650" (16.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 750 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.25 A @ 100 kHz