EKZM160ETD471MHB5D
Chemi-Con
Product No:
EKZM160ETD471MHB5D
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL
Series KZM
Package Bulk
Ratings -
Impedance 56 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 470 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. 8000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 472.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 945 mA @ 100 kHz