EKZM350ELL391MH20D
Chemi-Con
Product No:
EKZM350ELL391MH20D
Description:
CAP ALUM 390UF 20% 35V RADIAL
Payment:
In Stock : 1947
Ratings -
Impedance 29 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 390 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 8000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.846" (21.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 750 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.5 A @ 100 kHz