EKZM350ETD471MJ16S
Chemi-Con
Product No:
EKZM350ETD471MJ16S
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL
Payment:
In Stock : 800
Series KZM
Package Cut Tape (CT)
Ratings -
Impedance 28 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 470 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.689" (17.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 880 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.76 A @ 100 kHz