EKZN100ELL562MK35S
Chemi-Con
Product No:
EKZN100ELL562MK35S
Description:
CAP ALUM 5600UF 20% 10V RADIAL
Ratings -
Impedance 16 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 5600 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 10 V
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 1.437" (36.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 3.502 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 4.12 A @ 100 kHz