EKZN100ELL822MLN3S
Chemi-Con
Product No:
EKZN100ELL822MLN3S
Description:
CAP ALUM 8200UF 20% 10V RADIAL
Ratings -
Impedance 16 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 8200 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 10 V
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 1.299" (33.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 3.485 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 4.1 A @ 100 kHz