EKZN100ELL822MM25S
Chemi-Con
Product No:
EKZN100ELL822MM25S
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 8200UF 20% 10V RADIAL
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series KZN
Package Bulk
Ratings -
Impedance 16 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 8200 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Active
Voltage - Rated 10 V
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max) 1.043" (26.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 3.298 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.88 A @ 100 kHz