EKZN101ELL820MJ16S
Chemi-Con
Product No:
EKZN101ELL820MJ16S
Description:
CAP ALUM 82UF 20% 100V RADIAL
Payment:
In Stock : 19
Ratings -
Impedance 90 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 82 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 100 V
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.689" (17.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 416 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.04 A @ 100 kHz