EKZN250ELL222MK30S
Chemi-Con
Product No:
EKZN250ELL222MK30S
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 25V RADIAL
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 1000
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series KZN
Package Bulk
Ratings -
Impedance 18 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 2200 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 1.240" (31.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.745 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.66 A @ 100 kHz