EKZN250ELL562MMN3S
Chemi-Con
Product No:
EKZN250ELL562MMN3S
Description:
CAP ALUM 5600UF 20% 25V RADIAL
Ratings -
Impedance 14 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 5600 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max) 1.299" (33.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 3.5615 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 4.19 A @ 100 kHz