EKZN500ELL560MF11D
Chemi-Con
Product No:
EKZN500ELL560MF11D
Description:
CAP ALUM 56UF 20% 50V RADIAL
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series KZN
Package Bulk
Ratings -
Impedance 180 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 56 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 7000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 280 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 700 mA @ 100 kHz