EKZN630ELL180ME11D
Chemi-Con
Product No:
EKZN630ELL180ME11D
Description:
CAP ALUM 18UF 20% 63V RADIAL
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series KZN
Package Bulk
Ratings -
Impedance 520 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 18 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.079" (2.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 63 V
Lifetime @ Temp. 6000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 96 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 240 mA @ 100 kHz