EKZN6R3ELL682MK30S
Chemi-Con
Product No:
EKZN6R3ELL682MK30S
Description:
CAP ALUM 6800UF 20% 6.3V RADIAL
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series KZN
Package Bulk
Ratings -
Impedance 18 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 6800 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 6.3 V
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 1.240" (31.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.9325 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.45 A @ 100 kHz