EKZN800ELL271MK20S
Chemi-Con
Product No:
EKZN800ELL271MK20S
Description:
CAP ALUM 270UF 20% 80V RADIAL
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 152
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series KZN
Package Bulk
Ratings -
Impedance 48 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 270 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 80 V
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 0.846" (21.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 875 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.75 A @ 100 kHz